
Następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Targu– Krzysztof Kuranda, przybliżył wątek historyczny związany z ukrywaniem Konfederatów Tatrzańskich na Polanie:W małym przysiółku górskim Polana, w chałupie Franciszka Słoniny, w okresie od lutego do sierpnia 1942 roku ukrywało się dwoje przywódców Konfederacji Tatrzańskiej – Jadwiga Apostoł i Tadeusz Popek. Konfederacja została założona przez wyżej wymienionych oraz Augustyna Suskiego, poetę z Szaflar, w maju 1941r., a jej celem była walka z niemieckim okupantem, a zwłaszcza ze zdrajcami narodu polskiego, skupionymi w Goralenvolku. Konfederacja liczyła około 300 osób, działała zwłaszcza na Podhalu, ale miała swoje placówki także dalej w powiatach: suskim, myślenickim i limanowskim.Wprowadzeniem do dalszej części aktywnego spotkania z historią był wiersz Augustyna Suskiego, pięknie wyrecytowany przez ucznia ze Szkoły Podstawowej w Nowym Targu.
O godz.1000, za szlakiem, który jest oznakowany kierunkowskazami o oryginalnym logo (nawiązującym do winiety tajnej gazetki „Na Placówce”, wydawanej i kolportowanej przez Konfederację Tatrzańską) oraz tablicami informacyjnymi, uczestnicy: reprezentacje szkół z Nowego Targu, Pcimia, Krzczonowa, Tokarni, Skomielnej Czarnej, Bogdanówki oraz OWS Skomielnej Czarnej (razem 180 uczestników), wyruszyli na trasę rajdu.
W połowie trasy rajdu, w kaplicy na Polanie, Mszę św. w intencji poległych konfederatów odprawił i homilię wygłosił o. Marcin Świąder. Po niej delegacje szkół z wójtem Gminy Tokarnia– Władysławem Piaściakiem, złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą, która znajduje się obok domu na Polanie gdzie ukrywali się przywódcy Konfederacji Tatrzańskiej.
Po krótkiej przerwie na drożdżówki (ufundowane przez Walentego Hanusiaka z Tokarni), przemierzając widokową trasą od kaplicy św. Anny na Polanie do kaplicy III Upadku na Łazach, uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać widoki na Tatry, Babią Górę, Kraków, Beskid Wyspowy i Gorce. Na Łazach przyszedł czas na rywalizacje drużyn w biegach sztafetowych, które przygotował nauczyciel– Ryszard Kumala. Rywalizacja była zawzięta, z sześciu drużyn I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej, II miejsce– Gimnazjum w Pcimiu, III miejsce – Gimnazjum w Tokarni. Na szczycie Koskowej Góry, organizatorzy wręczyli nagrodzonym w rywalizacji sportowej puchary, nagrody i dyplomy. Na zmęczonych uczestników rajdu, ale szczęśliwych, że dotarli do celu, czekała niespodzianka muzyczna: występ muzyki góralskiej Kuby Rusieckiego z Rabki oraz kiełbaski upieczone na ognisku przez Zbyszka, Grześka i Darka.
Posilając się i słuchając płynących nut o urodzie gór, tęsknoty za wolnością, radości wędrowania i obcowania z przyrodą, uczestnicy marzyli, aby spotkać się na niepowtarzalnym szlaku za rok.
Andrzej Słonina
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |