Home
Home
Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Your Account
Cyfrowy Urząd
Forums
Forum
KONTAKT
Urząd Gminy w Tokarni
32-436 Tokarnia 380
tel. 122747022
fax. 122747025
mail: sekretariat@tokarnia.info.pl
www.bip.malopolska.pl/ugtokarnia

PREZENTACJA GMINY
 
Położenie
Gospodarka
Sołectwa
Turystyka
Kultura
Zabytki
Kalwaria Tokarska
Galerie

AKTUALNOŚCI
Aktualności - archiwum
Statystyki
Zawartość
Forum
Aktywność Szansą na Sukces

Wszystkich wejść
Otrzymaliśmy
4207893
odsłon strony od Grudzień 2005

SZUKAJ
Typ wyszukiwania


Zaawansowane

PETYCJE

Odnośniki
Parafia Rzymskokatolicka
w Krzczonowie
www.krzczonow.diecezja.pl

Gimnazjum w Tokarni
www.tokarnia.edu.pl

Parafia Rzymskokatolicka
w Skomielnej Czarnej
www.skom.pogotowie.org
/index0.html


Szkoła Podstawowa
w Krzczonowie
www.spkrzczonow.
republika.pl

Gimnazjum w Krzczonowie
www.gimkrzczonow.
w.interia.pl

Szkoła Podstawowa
Nr 1 w Tokarnia
www.sptok.republika.pl

Szkoła Podstawowa
w Skomielnej Czarnej

Samorządowe Pzedszkole w Tokarni
INFROMACJE - ODPADY
KONTAKT
Urząd Gminy w Tokarni
32-436 Tokarnia 380
tel. 12 2747022 wew. 31
 
AKTUALNOŚCI


DEKLARACJE


PRZEPISY PRAWNE
Elektroniczna Skrzynka Podawcza

STOP POŻAROM TRAW

Ostrzeżenia meteorologiczne

PLAN DZIAŁAŃ PRIORYTETOWYCH
KPP w Myślenicach informuje, że dla Gminy Tokarnia został opracowany plan działań priorytetowych obejmujący następujące zagadnienie:
  • Niestosowanie się do przepisów prawa przez osoby spożywające alkohol w miejscach do tego niewyznaczonych w miejscowości Krzczonów oraz kierowanie osób uzależnionych od spożywania alkoholu/ narkotyków do GKRPA w Tokarni.

Aktualności: Uchwała antysmogowa dla Małopolski – co powinni wiedzieć mieszkańcy.
InformacjeW dniu 23 stycznia 2017 r. Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Zgodnie z uchwałą antysmogową od 1 lipca 2017 r. zacznie obowiązywać zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi i mokrym drewnem (o wilgotności przekraczającej 20%). Ponadto wszystkie nowoinstalowane i po raz pierwszy uruchamiane piece, kotły i kominki będą musiały spełniać unijne normy ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł nie może emitować więcej niż 40 mg/m3 pyłów. Oznacza to, że mieszkańcy planujący wymianę kotłów po 1 lipca 2017 r. mogą zakupić wyłącznie nowe piece klasy 5 z certyfikatem ECO DESIGN. Wymogi dotyczące ekoprojektu muszą również spełniać miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, tj. kominki.
Mieszkańcy, którzy obecnie eksploatują instalacje centralnego ogrzewania niespełniające wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3,4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą zobowiązani do wymiany starych kotłów do 31 grudnia 2022 r. (6 lat). Natomiast właściciele kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 będą zobowiązani do ich wymiany do 31 grudnia 2026 r.(10 lat). Istniejące kotły klasy 5 mogą być eksploatowane bezterminowo. Wszystkie kominki o sprawności cieplnej poniżej 80% muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu (np. elektrofiltr) do 2022 r.
Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca – działania gminy w 2017 r.
Od października do listopada Urząd Gminy w Tokarni prowadził nabór wniosków na wymianę starych kotłów na nowe niskoemisyjne urządzenia grzewcze na paliwa stałe oraz gazowe i biomasę wśród mieszkańców. Do urzędu wypłynęło 86 wniosków na paliwa stałe oraz 31 wniosków na paliwa gazowe i biomasę. Gmina Tokarnia starała się o pozyskanie funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego, działanie 4.4.2 i 4.4.3. Gmina wnioskowała o przyznanie 1 400 000 zł na wymianę kotłów na paliwa stałe oraz 350 000 zł na paliwa gazowe i biomasę. Ze względu na ograniczony budżet Urzędu Marszałkowskiego dotyczący działa  4.4.3 (paliwa stałe) , Członkowie Forum Subregionalnego dla Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego rozdzielił dostępną pulę środków pomiędzy wnioskujące gminy ze względu na liczbę mieszkańców w danej gminie. Zgodnie z decyzją Forum Subregionalnego Gminie Tokarnia została przyznana dotacja w wysokości 237 214 zł, która wystarczy na wymianę ok. 25 starych kotłów. Na wymianę starych kotłów na piece gazowe została przyznana kwota 350 000 zł, która powinna wystarczyć na dofinansowanie ok. 30 kotłów. Dotacja w ramach funduszy unijnych na wymianę pieca na paliwa stałe wynosi 350 zł * moc nowego kotła, ale nie więcej niż 8000 zł + 1000,00 zł na uzasadnioną modernizację instalacji wewnętrznej. W przypadku wymiany kotła na piec gazowy dotacja wynosi 350 zł * moc nowego kotła + 6000 zł na uzasadnioną modernizację instalacji wewnętrznej. Warunkiem dostępowym jest pozytywne przejście audytu energetycznego lub zobowiązanie się do docieplenia budynku, w przypadku negatywnej oceny audytora. Okres realizacji projektu 2017 – 2019 r.
Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców uzyskaniem dofinansowania na wymianę piecy Gmina Tokarnia planuje złożyć wniosek w ramach programu PONE do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie do dnia 31 marca 2017 r.
W związku z powyższym, Urząd Gminy w Tokarni kontaktował się ze wszystkim wnioskodawcami, którzy nie znaleźli się na liście rankingowej dla projektu unijnego w ramach RPO, z pytaniem, czy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach PONE.         Ok. 50% osób, było zainteresowanych dotacją w ramach środków WFOŚiGW w Krakowie.
Warunki otrzymania dotacji w ramach PONE – nie ma obowiązku termomodernizacji budynku, nie ma obowiązku poddania budynku audytowi energetycznemu.
Dotacja wynosi 650 zł * moc nowego kotła * 50%, (z tym, że moc nowego kotła powinna być niższa o co najmniej 20% od mocy starego kotła) ale nie więcej niż 4500 zł dotacji z WFOŚiGW w Krakowie i min. 10% wkładu gminy. Przykład: chcemy zakupić piec o mocy 20 kW *650 zł = 13 000zł *50% = 6500,00. Dotacja z WFOŚGW 4500 zł, dotacja z gminy 1300 zł (13000 *10%), razem 5800,00 zł. Termin realizacji do 31.12.2017 r.
Aby uzyskać dotację w ramach programu unijnego RPO oraz dotacji WFOŚiGW należy zutylizować stary kocioł i uzyskać dowód utylizacji np. kartę przekazania odpadu ze złomowiska, a w jego miejsce zakupić nowy kocioł spełniający wymagania ekoprojektu (tj. piec klasy 5 z certyfikatem ECO DESIGN), jednak nie wcześniej niż po podpisaniu stosowanej umowy o dofinansowanie z Gminą Tokarnia.
Wykaz kotłów na paliwa stałe spełniających powyższe normy znajduje się na stronie internetowej: http://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/
Są to przede wszystkim kotły na ekogroszek lub pelet z podajnikiem automatycznych, bez rusztu awaryjnego oraz możliwości jego montażu. W związku z powyższym nie można w nim palić np. drewnem i ekogoroszkiem, ale wyłącznie ekogroszkiem. Na liście znajdują się również piece na drewno, w tym kominki.
W przypadku chęci uzyskania szczegółowych informacji na temat ustawy antysmogowej oraz dotacji na wymianę kotłów zapraszamy do kontaktu z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Tokarni – tel. 12 2747024 wew. 31 lub e-mail :a.kosek@tokarnia.info.pl
Wysłano dnia 03-03-2017 o godz. 15:08:19 przez DDragosz

 
Pokrewne linki
· Więcej o Informacje
· Napisane przez DDragosz


Najczęściej czytany artykuł o Informacje:
Przetarg na sprzedaż nieruchomości w Skomielnej Czarnej


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Pokrewne tematy

Aktualność z terenu Gminy Tokarnia

Website engine code is copyright by PHP-Nuke.
Prawa autorskie: Gmina Tokarnia.
Webmaster: Dariusz Dragosz
Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.
Tworzenie strony: 0.09 sekund