Home
Home
Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Your Account
Cyfrowy Urząd
Forums
Forum
KONTAKT
Urząd Gminy w Tokarni
32-436 Tokarnia 380
tel. 122747022
fax. 122747025
mail: sekretariat@tokarnia.info.pl
www.bip.malopolska.pl/ugtokarnia

PREZENTACJA GMINY
 
Położenie
Gospodarka
Sołectwa
Turystyka
Kultura
Zabytki
Kalwaria Tokarska
Galerie

AKTUALNOŚCI
Aktualności - archiwum
Statystyki
Zawartość
Forum
Aktywność Szansą na Sukces

Najnowsze aktualności
Zebranie wiejskie w Więciórce

Informacja o terminie zebrań wiejskich w Tokarni i Krzczonowie

Informacja o terminie zebrania wiejskiego w Skomielnej Czarnej


Wszystkich wejść
Otrzymaliśmy
5099792
odsłon strony od Grudzień 2005

SZUKAJ
Typ wyszukiwania


Zaawansowane

PETYCJE

Odnośniki
Parafia Rzymskokatolicka
w Krzczonowie
www.krzczonow.diecezja.pl

Gimnazjum w Tokarni
www.tokarnia.edu.pl

Parafia Rzymskokatolicka
w Skomielnej Czarnej
www.skom.pogotowie.org
/index0.html


Szkoła Podstawowa
w Krzczonowie
www.spkrzczonow.
republika.pl

Gimnazjum w Krzczonowie
www.gimkrzczonow.
w.interia.pl

Szkoła Podstawowa
Nr 1 w Tokarnia
www.sptok.republika.pl

Szkoła Podstawowa
w Skomielnej Czarnej

Samorządowe Pzedszkole w Tokarni
INFROMACJE - ODPADY
KONTAKT
Urząd Gminy w Tokarni
32-436 Tokarnia 380
tel. 12 2747022 wew. 31
 
AKTUALNOŚCI


DEKLARACJE


PRZEPISY PRAWNE
Elektroniczna Skrzynka Podawcza

STOP POŻAROM TRAW

Ostrzeżenia meteorologiczne

PLAN DZIAŁAŃ PRIORYTETOWYCH
KPP w Myślenicach informuje, że dla Gminy Tokarnia został opracowany plan działań priorytetowych obejmujący następujące zagadnienie:
  • Niestosowanie się do przepisów prawa przez osoby spożywające alkohol w miejscach do tego niewyznaczonych w miejscowości Krzczonów oraz kierowanie osób uzależnionych od spożywania alkoholu/ narkotyków do GKRPA w Tokarni.
  • Niestosowanie się do przepisów Art. 43' Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi  oraz innych przepisów porządkowych w rejonie Kościoła, w szczególności w rejonie pobliskich placówek handlowych oraz przystanku autobusowego w miejscowości Skomielna Czarna

PORTAL IRZplus


Portal przeznaczony jest dla posiadaczy zwierząt gospodarskich oznakowanych z gatunku bydło, owce, kozy oraz świnie w celu nowoczesnego, szybkiego i wygodnego dokonywania zgłoszeń przez Internet dotyczących zdarzeń zwierzęcych.

Zabytki
Ziemia tokarska obfituje w bogate dziedzictwo kulturowe w zakresie budownictwa ludowego, zabytków ruchomych, etnograficznych czy krajobrazu kulturowego. Na terenie gminy Tokarnia występuje wiele zespołów architektonicznych i obiektów zabytkowych o charakterze regionalnym. Na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły dworskie w Skomielnej Czarnej i Tokarni.

Najstarszym zabytkiem Bogdanówki jest kaplica murowana św. Jana Chrzciciela z 1892 r. W 1996 r. przebudowana, wkomponowana w kaplicę filialną kościoła w Skomielnej Czarnej. Najbardziej znana jest jednak kapliczka murowana pod Koskową Górą, wystawiona ok. 1910 r. przez Jana Koska z pobliskiej roli Łazy. W środku znajduje się rzeźba przedstawiająca III Upadek Chrystusa. Według podania rzeźbę tą transportowano z Sidziny do Kalwarii w trzy pary wołów, jednak zatrzymała się ona na grzbiecie nad Bogdanówką i nie dała się ruszyć z miejsca. Ustawiono więc nad nią prowizoryczne zadaszenie, a później postawiono budynek. Kilka lat temu przywrócono pierwotne, gontowe pokrycie dachu kapliczki. W pobliżu kapliczki prymitywny, kamienny krzyż, a obok drewniany, z ciekawą ludową rzeźbą Chrystusa. Przy kapliczce tej kończy się Droga Krzyżowa, doprowadzona tu od kaplicy filialnej. W Bogdanówce zachowały się także tradycyjne chałupy kliszczackie (k. XIX. - pół. XX w.) i kuźnie. Kuźnia na roli Maślankowej powstała ok. 1920 r. Druga kuźnia (1940) znajduje się przyszkole podstawowej, a przeniesiona została z Polany (Więciórka). Wewnątrz ekspozycja poświęcona kowalstwu.


Kapliczka pod Koskową Górą
W ścianach nowej kaplicy stojącej przy kościele wmurowane są elementy z pierwszej krzczonowskiej kaplicy pw. św. Stanisława z 1886 r. (m.in. kamień z wykutą datą i kropielnica). W centrum wsi znajduje się figura Chrystusa Ukrzyżowanego z 1847 r. Na niektórych rolach stoją domy drewniane z lat 1860-1930, reprezentujące typ charakterystyczny dla centralnych i południowych wsi kliszczackich, mają bielone jedynie szpary między belkami zrębu.

W Skomielnej zachował się skromny zespół dworski: kaplica drewniana konstrukcji słupowej (ok. 1770), z wieżą z 2 pół. XIX w. (w ołtarzu namalowane m.in. herby Radwan i Trąby), drewniany dwór Łodzińskich z pocz. XIX w. (przebud. 1908), drewniana willa Pod Góralem z 1863 r. rządcówka konstrukcji szachulcowej z I. ćw. XX w. (przebud.), w otoczeniu park krajobrazowy. W kościele parafialnym znajduje się uznany za cudowny obraz Matki Boskiej, przywieziony z Kołomyi. Wśród ról stoi drewniana kapliczka z obrazem Matki Bożej (1867), a także kamienne
figury Chrystusa Nazareńskiego (1832), św. Jana Nepomucena (1896) i NMP Niepokalanie Poczętej (1897). Zachowały się też dość licznie zabytki budownictwa ludowego, m.in. domy z lat 1897-1939.
Obraz Matki Boskiej z Kołomyi. Najstarszym zabytkiem Skomielnej Czarnej jest łaskami słynący obraz Matki Boskiej, według tradycji rówieśnik obrazu częstochowskiego. Faktycznie jest to doskonała pod względem artystycznym, pierwsza kopia obrazu z Jasnej Góry z koronami Władysława IV, namalowana w 1635 r. Obraz ten pochodzi z kościoła w Kołomyi. W 1946 r. został potajemnie przywieziony do Polski przez Petronelę Kossowską oraz Zuzannę  Perejmy z domu Kossowską. Przechowywany był w Mielcu, a później u ciotki w Krakowie skąd trafił do kaplicy w Skomielnej Czarnej, w 1956 r. Obecnie obraz umieszczony jest w kościele, wybudowanym przez mieszkańców wsi w latach 1957-1960 przy niemałym zaangażowaniu o. Piotra Palucha i w dalszym ciągu znajduje się pod opieką zakonu kapucynów, który
prowadzi miejscową parafię.


Kaplica dworska w Skomielnej Czarnej


Dwór Targowskich pochodzi z pocz. XIX w. Początkowo drewniany, później (k.XIX w.) dobudowano murowane skrzydło wschodnie. W otoczeniu park krajobrazowy. Obiekt zadbany (przedszkole i sale wystawowe GOKiS Tokarnia), na ścianie frontowej tablice upamiętniające postać Mieczysława Targowskiego oraz akcję partyzantów z 20 IX 1944 r.
Przy drodze do Łętowni stoi piękna, murowana, kryta gontem kapliczka z sygnaturką, mieszcząca figurę św. Jana, wybudowana w 1828 r. Kolejna kapliczka murowana (1890) znajduje się w przysiółku Więcierża. W Tokarni stoi również kapliczka słupowa (1844), w której wnękach umieszczono współczesne świątki dłuta Józefa Wrony. Zachowało się także nieco drewnianych domów kliszczackich z I poł. XIX w.


Najbardziej znanym zabytkiem, choć położonym wysoko i przez to nie zawsze kojarzonym z Więciórką jest kaplica św. Anny na Polanie, murowana z kamienia, pierwotnie była kryta gontem. Początkowo niewielka, wybudowana została w 1885 r. (data na portalu zakrystii), w 1905 r. znacznie rozbudowana. Neobarokowy ołtarz wykonał snycerz z Trzebuni, Tekieli. W święto patronki (26 VII), a także w każdą niedzielę odprawiana jest tu msza św. W pobliżu pętli PKS stoi figura Chrystusa Ukrzyżowanego z 1906 r. Ciekawym eksponatem jest także rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego znajdująca się kościele parafialnym w Więciórce.


Po pacyfikacji Zawadki ocalały jedynie kuźnia na roli U Raka (rozebrana) oraz dwie murowane kapliczki. Pierwsza z nich stoi na roli U Śmietany na Jaworzynach. Zbudowana w 1869 r. ma sygnaturkę. W 2002 r. została gruntownie odnowiona, przy czym niestety zmieniono dawne pokrycie dachu (gont) na współczesne. Drugi obiekt znajduje się na roli Mosny i wystawiony został w 1940 r. We wnękach umieszczono prymitywne, kamienne rzeźby. Zachowała się również kapliczka słupowa na roli Kotarby (1874), wokół której urządzono ołtarz (msze św. jedynie latem), a także dwa kamienne krzyże przydrożne: na roli Janicki (1890) i Oleksy (1913). Domy drewniane pochodzą z lat 1945-1948.
Pamiątkę historyczną stanowi krzyż nad rolą Tajsy, ustawiony w miejscu zamordowania przez Niemców trzech mieszkańców Zawadki 29 XI 1944 r.


Dom drewniany


Opracowano na podstawie Przewodnika "Beskid Myślenicki", D.Dyląg, P.Sadowski, Pruszków 2005
Prawa autorskie © Gmina Tokarnia Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2005-12-06 (24397 Ilość odsłon)

[ Wróć ]
Website engine code is copyright by PHP-Nuke.
Prawa autorskie: Gmina Tokarnia.
Webmaster: Dariusz Dragosz
Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.
Tworzenie strony: 0.06 sekund